Fotogalerie | Videa | Články | Kladivo Českého Vikinga | Léňa Hofmanová | Muzeum rybářského sportu |

Výstavy

Zpět

FOR FISHING 2018
Letošní 9. ročník FOR FISHING v PVA Praha Letňany, se stal největším rybářským veletrhem v Evropě. V pěti výstavních halách bylo ve dnech 15. – 18. 2. 2018 k vidění více než 1000 rybářských značek a nechybělo ani naše MUZEUM RYBÁŘSKÉHO SPORTU. Zájem o expozici bambusových a laminátových prutů, starých navijáků i ostatního náčiní, byl vskutku velký. Zprvu jsem měl strach, že do nejvzdálenější haly 7, kde se letos naše expozice nacházela, nikdo nedojde. Opak byl pravdou. Náš stánek navštívilo mnohem více fanoušků než vloni. Celkem na veletrh přišlo více než 33 000 návštěvníků.
Návrat do minulosti
Základem expozice byl opět průřez rybářskou historií let 1880 – 1990, kdy vývoj rybářského sportu na našem území prodělal největší rozmach. V Praze vznikl První rybářský klub v roce 1886. Sportovním rybářům se říkalo proutkaři a většinou chytali na jeden prut bez navijáku. Lískové nebo jasanové proutky, místo vlasců spletené koňské žíně s udičkou na konci, byly prvním sportovním náčiním. Majetnější občané chytali na kvalitnější pruty bambusové. Jeden historický bič si návštěvníci mohli prohlédnout, stejně jako tmavý bambus pepřák s očky a dřevěným navijákem z let 1900 – 1920. První navijáky byly jen obyčejná kolečka, zvaná kladky, roláky či bubínky. V naší expozici je k vidění takových navijáků poměrně hodně. Většinou však bývá problém určit původ i stáří. Zejména tuzemští výrobci z období 1900 – 1930 svoje výrobky neznačili. Světlo do výroby vnesly až firmy SOL a Jaro J. Rousek, které začaly vydávat i obrázkové katalogy. Na FOR FISHING bylo k vidění od těchto dvou největších výrobců opravdu hodně pozoruhodných kousků. Kromě prutů a drobné bižuterie i třpytky a navijáky. Od ROUSKA ze Žďáru nad Sázavou zaujal Stabil I, Stabil přehradový nebo Sirius ve dvou velikostech. Firma SOL z Děčína vyráběla vyhlášené smekací navijáky Triplex A, B, C. Novinkou v expozici bylo i velké kolečko SOL Stabil 2800 s pérovou brzdou. Monstrózní naviják o průměru 13 cm byl určen k lovu hlavatek a velkých štik.
Během války jsme dohnali svět
Ve výrobě rybářského náčiní hrála v Evropě prim Anglie. Válka a okupace našim výrobcům paradoxně nahrávala. Zatímco veškerý anglický průmysl přeměnil dobrovolně běžnou výrobu na válečnou, u nás byla situace opačná. Řemeslníci se snažili výrobu pro okupanty co nejvíce bojkotovat a pokud to bylo jen trochu možné, pokračovali v běžné výrobě, jako před válkou. V letech 1940 – 1945 tak vzniklo mnoho nádherných navijáků zejména u drobnějších řemeslníků. Z období 1935 – 1948 byly vystaveny sběratelské lahůdky v podobě navijáků TVRDÍK Atlantic, KLÍR Klirex, STIBŮREK Speciál, TLUSTOŠ Tap a mnoho dalších. Zvýšenou pozornost jsme tentokrát věnovali STANISLAVU VLČKOVI z Přepeře u Turnova, o kterém vyšel v únorovém RYBÁŘSTVÍ podrobný článek. Velkou vzácností jsou zejména smekací navijáky Jizeran.
Samo domo
Navijáky vlastní výroby jsou u návštěvníků velmi oblíbené. Atraktivní jsou hlavně sumcová kolečka o průměru 15 – 25 cm. Je až neuvěřitelné, že se na takový rumpál podařilo zdolat kapitálního sumce dlouhého i více než dva metry. Souboj trval pochopitelně i několik hodin. Právě na výstavě mám vždy jedinečnou možnost vyslechnout vzpomínky i postřehy mnoha pamětníků.